Barri Gòtic | Barcelona

Słowem wstępu

barri-gotic-gargulecBarri Gòtic, czyli Dzielnica Gotycka, to najstarsza, centralna część Starego Miasta. Jest to część średniowiecznego miasta, które do połowy XIX w. było otoczone murem obronnym. Poniżej załączam mapkę z naniesionymi przeze mnie miejscami, które warto zobaczyć. Czerwone punkty to zabytki, a zielone to place lub uliczki. Mapka jest interaktywna, po kliknięciu na każdy z punktów pojawi się dymek z jego nazwą.

 


Pokaż Barri Gotic na większej mapie

Plaça de la Seu / Plaça Nova

Te dwa place znajdują się tuż obok siebie, pierwszy z nich uważany jest za serce dzielnicy gotyckiej, ponieważ przy nim znajduje się Katedra św. Eulalii (Catedral de Barcelona) budowana od końca XIII w. do połowy XV w. Katedra prezentuje styl katalońskiego gotyku, na uwagę zasługuje zarówno z zewnątrz (piękne fasady wejść, średniowieczne dzwonnice i gargulce), jak i wewnątrz (kolumny, łuki, witraże, rzeźby, organy z 1538 r., krużganki z zielonym ogrodem, fontanną i gęśmi Św. Eulalii).

katedra-sw-eulali-0  katedra-sw-eulali-1katedra-sw-eulali-2

 

 

 

Na Plaça Nova możemy zobaczyć fragmenty dawnej, antycznej bramy wraz z dobudowanymi w XII w. dwoma wieżami. Znajduje się tu również gotycki pałac Casa de l’Ardiaca z renesansową fasadą, na której znajdziemy marmurową skrzynkę na listy, udekorowaną motywami przyrody. Godne uwagi jest również późnogotyckie patio pałacu, z centralnie umiejscowioną fontanną i zdobieniami w stylu gotyku płomiennego.

placa-novacasa-de-l-ardiacaBrunnen im Hof der Casa de l'Ardiaca

 

 

 

 

Plaça del Rei

To jedno z najcenniejszych historycznych miejsc Barcelony, kompleks zabytkowy tworzy Pałac Królewski (Palau Reial Major) wraz z ruinami rzymskiego miasta. Część pałacu i ruiny, które znajdują się w podziemiach pod placem, możemy zwiedzić w Muzeum Historii Barcelony (MUHBA). Tuż obok jest Kaplica Św. Agaty z wieżą króla Marcina (Torre del Rei Martí), z punktem widokowym na stare miasto.

kaplica-sw-agatyplaca-del-rei  placa-del-rei-muhba

 

 

 

Plaça de Sant Jaume

Centrum władzy i polityki Barcelony, w czasach antycznych znajdowało się tutaj forum rzymskie. Znajdziemy tu Ratusz Miejski (Casa de la Ciutat), w którym najbardziej interesujące jest jego wnętrze (bogato zdobione Sala Rady Stu i Sala Kronik oraz hol główny), ale niełatwo się tu dostać. Ratusz jest otwarty na turystów tylko w niedziele w godzinach 10-13, można jednak zwiedzać w innych dniach wraz z przewodnikiem, po wcześniejszym ustaleniu terminu. Na przeciwko wznosi się Palau de la Generalitat, siedziba rządu katalońskiego, wyróżnia się renesansową fasadą oraz mieszanką elementów gotyckich, renesansowych i barokowych. W bocznej uliczce Carrer del Bisbe znajduje się neogotycka galeria łącząca Palau de la Generalitat z Casa dels Canognes.

palau-de-la-generalitat placa-de-sant-jaume-casa-de-la-ciutatcarrer-del-bisbe

 

 

 

 

Co jeszcze warto zobaczyć?

Między Plaça de Sant Jaume a Plaça del Rei, w zaułku gotyckiej uliczki Paradís znajduje się średniowieczna kamienica (pod numerem 10), a w jej patio ukryły się resztki rzymskiej świątyni z I w. p.n.e. – Temple d’August. Niedaleko leży klimatyczny Plaça de Sant Felip Neri z fontanną i kościołem, kręcono tutaj klip Evanescence do utworu „My Immortal”. Kolejnym placem, który zamierzamy odwiedzić jest Plaça Reial z fontanną Trzech Wdzięków, dwoma latarniami zaprojektowanymi przez młodego Gaudiego i podcieniami, z restauracyjnymi i kawiarnianymi stolikami.

temple-d-augustplaca-de-sant-felip-neriPlaça Reial

 

 

 

 

Zajrzymy też na Plaça Vila de Madrid, pod którym w latach 50. odkryto około 70 kamiennych grobów rzymskiej nekropolii z II – III w. Niedaleko od placu można pospacerować wąską uliczką Carrer de Petritxol, na której znajdziemy galerię sztuki oraz kawiarnie i cukiernie serwujące hiszpański przysmak churros (pączki podawane z gorącą czekoladą). Wychodząc z tej uroczej uliczki trafimy na Kościół Santa María del Pí z ogromną dekoracyjną rozetą o średnicy 10 m. Na skraju dzielnicy gotyckiej, niedaleko wybrzeża można odwiedzić barokową Bazylikę La Mercé z wielką figurą Maryi umieszczoną na kopule prezbiterium.

Plaça Vila de MadridCarrer de PetritxolSanta María del Pí

 

 

 

 

Sporo tych atrakcji w dzielnicy gotyckiej, obawiam się, że nie wszystko uda się nam zobaczyć. Po powrocie wrzucę własne zdjęcia i podzielę się wrażeniami ze zwiedzania Barri Gòtic… jeszcze 60 dni… 🙂

Jedna myśl nt. „Barri Gòtic | Barcelona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *