Eixample i Gràcia | Barcelona

Wizytówka miasta

Obie dzielnice zncasa-batllo-kominajdują się w samym środku Barcelony, Eixample powstała w XIX w. jako realizacja planu wielkiego rozszerzenia miasta (Eixample w katalońskim oznacza „rozszerzenie”). Gràcia do roku 1897 była wioską w pobliżu Barcelony, teraz znana jest z oryginalnych restauracji i kawiarni, alternatywnych i awangardowych ośrodków kultury i przede wszystkim z Parku Güell. Wiele osób uznaje te dzielnice za wizytówkę Barcelony, ze względu na secesyjną architekturę z której słyną. Poniżej interaktywna mapka z zaznaczonymi atrakcjami.


Pokaż Eixample i Gracia na większej mapie

Wyspa Niezgody

Zwiedzanie zaczniemy od głównej alei Eixample – Passeig de Gràcia, drugiej (po Calle Preciados w Madrycie) najdroższej ulicy w Hiszpanii. Znajdziemy tu Wyspę Niezgody (Illa de la Discòrdia), kwartał między ulicami Carrer del Consell de Cent i Carrer d’Aragó, w którym stoją cztery oryginalne i zupełnie od siebie różne secesyjne domy zaprojektowane przez wielkich architektów. Najbardziej rozpoznawalny jest Casa Batlló, dom zaprojektowany przez Gaudiego nie ma linii prostych, pokryty jest barwną mozaiką, okna mają nieregularne, owalne kształty, a całości dopełniają finezyjne balkony i kominy. Tuż obok stoi Casa Amatller projektu Josepa Puig i Cadafalch, prezentuje styl neogotycki z inspiracjami architekturą niderlandzką (schodkowy szczyt), udekorowany płytkami ceramicznymi, typowymi dla secesji katalońskiej.

illa-de-la-discordiacasa-batllocasa-amatller

 

 

 

 

Kolejnym domem jest Casa Ramon Mulleras zaprojektowany przez Enrica Sagnier, najskromniejszy z całej czwórki, ale nie brakuje mu uroku. Casa Lleó Morera zaprojektował Lluís Domènech i Montaner, niestety budynek można oglądać tylko z zewnątrz. Nieopodal Wyspy Niezgody możemy zobaczyć kolejny obiekt tego samego architekta – Fundació Antoni Tàpies, gdzie mieści się muzeum promujące współczesną sztukę.

casa-ramon-mullerascasa-lleo-morerafundacio-antoni-tapies

 

 

 

 

Casa Milà, Casa Asia i inne perełki

Idąc dalej aleją Passeig de Gràcia dojdziemy do najsłynniejszego budynku Gaudiego w dzielnicy Eixample – Casa Milà, biały budynek, któremu nadano przydomek La Pedrera (z katalońskiego „kamieniołom”). Jest to najbardziej dojrzałe, ostatnie świeckie dzieło Gaudiego, które wykonał zanim całkowicie poświęcił się pracy nad Sagrada Familia. Niedaleko, przy alei Diagonal, znajdziemy Dom Azji, czyli Casa Asia, zaprojektowany przez Josepa Puig i Cadafalch. Budynek ma dwie fasady, jedna w stylu neogotyckim, druga typowo secesyjna, wnętrze zachwyca dekoracjami ścian i posadzkami. Casa Fustler to ostatni projekt wybitnego Lluísa Domènech i Montaner, obecnie mieści się tam hotel, a budynek uważany jest za jeden z najdroższych w mieście.

casa-millacasa-asiacasa-fuster

 

 

 

 

Przy alei Diagonal stoi jeszcze jeden budynek, który warto zobaczyć – Casa Terrades, wyglądem przypomina średniowieczny pałac, Katalończycy nazywają go „domem szpiców”. To już trzeci obiekt projektu Josepa Puig i Cadafalch, który tu opisuję, co ciekawe powstał przez połączenie trzech sąsiadujących domów. Niedaleko stąd do Casa Thomas (projektował Lluís Domènech i Montaner) z neogotycką fasadą, niebieskawymi elementami dekoracji, zdobieniami kwiatowymi i figurami gadów w części poddasza. W pobliskim Palau Montaner znajduje się obecnie siedziba przedstawicielstwa rządu Barcelony. Budynek zaprojektował Domènech i Montaner, a najciekawsze jest eleganckie wnętrze z patio i monumentalnymi schodami.

casa-terradescasa-thomaspalau-montaner

 

 

 

 

Sagrada Família

Dla wielu jest symbolem Barcelony, świątynia, której bez reszty poświęcił się Antoni Gaudí, miała być dziełem perfekcyjnym, biblią z kamienia. Budowę zaczęto w 1882 r., a zakończenie planowane jest na rok 2030. Bazylika zajmuje powierzchnię 4.5 tys. m2 i może pomieści aż 14 tys. osób! Docelowo będzie 18 wież, mają symbolizować 12 Apostołów (po 4 wieże na każdej fasadzie), 4 Ewangelistów (125 m wysokości), Matkę Boską (120 m wysokości) i Jezusa (170 m wysokości, zakończona krzyżem wysokim na 15 m). Trzy fasady mają symbolizować najważniejsze momenty z życia Jezusa, są to Fasada Bożego Narodzenia (od strony wschodniej), Fasada Męki Pańskiej (strona zachodnia) i Fasada Glorii (strona południowa). Czwarta fasada jest dedykowana Matce Boskiej i znajduje się w północnej części Sagrada Familia. Świątynia pełna jest ukrytej symboliki, zachęcam do poszukania informacji na ten temat.

sagrada-familiasagrada-familia-1sagrada-familia-2

 

 

 

 

Na poniższym filmie możecie zobaczyć symulację pokazującą zakończenie budowy katedry:

Parc Güell

Niezwykłe dzieło Antoni Gaudíego, w/g wstępnych założeń miał to być projekt komercyjny – miasto-ogród z ok. 60 luksusowymi rezydencjami, zieloną przestrzenią rekreacyjną, placem – teatrem, halą targową itp. Pomysł jednak nie przypadł do gustu Barcelończykom (prawdopodobnie zbyt duża odległość od centrum) i ostatecznie zostały sprzedane tylko dwie działki. Na jednej swój dom zbudował Gaudí, obecnie znajduje się tam muzeum Gaudiego. Najsłynniejsze części parku to schody na wprost wejścia, z salamandrą-smokiem wykonaną z mozaiki, Sala Stu Kolumn, z założenia miała być halą targową, obecnie ze względu na świetną akustykę możemy trafić tam na spontaniczne występy artystów oraz plac-teatr otoczony słynną falistą ławką o długości 110 m, ozdobioną kolorową mozaiką z ceramiki i szkła.

park-guellpark-guell-lawkapark-guell-sala-stu-kolumn

 

 

 

 

Co jeszcze?

Kolejny projekt Lluísa Domènech i Montaner, który warto zobaczyć to Hospital de la Santa Creu i Sant Pau, unikalny secesyjny szpital zaprojektowany także w detalach funkcjonalnych, wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Casa Vicens to, inspirowane sztuką perską czy bizantyjską, dzieło Gaudíego, najbardziej orientalna budowla w dorobku słynnego architekta. Na koniec coś z innej beczki – współczesny symbol Barcelony – Torre Agbar – wieżowiec w kształcie rakiety, wysoki na 144 m, w nocy całość podświetla 2500 diod LED.

hospital-de-la-santa-creu-i-sant-paucasa-vicenstorre-agbar

2 myśli nt. „Eixample i Gràcia | Barcelona

  1. Mariusz Autor wpisu

   Płatne są Casa Mila, Casa Batllo, Sagrada Familia – przynajmniej z tych, które odwiedziliśmy. Ceny są różne, bo można zwiedzać np. samą Sagradę lub za dopłatą jeszcze wjechać na którą z wież. Ceny najlepiej sprawdzić u źródła:
   Casa Mila – http://www.lapedrera.com/en/buy-your-ticket (z tego co widzę najtańszy bilet to 16.50 eur)
   Casa Batllo – http://www.casabatllo.es/en/online-tickets/ – dorośli od 21.50 eur
   Sagrada Familia – http://visit.sagradafamilia.cat/?lang=en#tickets – od 14.80 eur

   PS
   Przepraszam, że z takim opóźnieniem odpisuję

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *