Archiwa kategorii: Przewodnik po Barcelonie

Niezapomniana przygoda w Barcelonie. Co poza znanymi zabytkami oferuje nam to miasto?

Barcelona jest jednym z tych miast, o których można opowiadać bez końca. Czytając o tym wyjątkowym mieście mamy przede wszystkim przed oczami długą listę zabytków oraz unikalnych obiektów architektonicznych. Czasami warto jednak odłożyć przewodnik na bok i zaplanować własny, autorski program wycieczki. Dziś postaram się Wam pokazać, że Barcelona to nie tylko Sagrada Familia, La Placa del Rei czy Park Guell, lecz znacznie, znacznie więcej. Jeśli nie jesteście fanami zabytków i wycieczek z przewodnikiem, w tym mieście bez problemu znajdziecie dla siebie wiele atrakcji, które sprawią, że Wschodnia Katalonia na długo zostanie w waszej pamięci.

Czytaj dalej

Montjuïc i Saints | Barcelona

Wzgórze Montjuïc

magiczna-fontanna

Magiczna Fontanna

Wznosi się na wysokość 185 m n.p.m., na szczycie znajduje się twierdza strzegąca wybrzeża, jest tam również bardzo dużo obiektów sportowych i masa zieleni. Ta część Barcelony swój rozwój zawdzięcza Wystawie Światowej z 1929 r. oraz Olimpiadzie w 1992 r.

Poniżej interaktywna mapa z zabytkami i atrakcjami.

 

Czytaj dalej

La Ribera | Barcelona

Dzielnica kupców

palau-de-la-musica-catalana-odwrocona-kopula-witrazowaLa Ribera jest częścią starego miasta, od Barri Gòtic oddziela ją ruchliwa aleja Via Laietana, dzielnica ciągnie się do Parc de la Ciutadela na północnym zachodzie i do Barcelonety u wybrzeża. La Ribera powstała w XIII w., kiedy Barcelona musiała rozszerzyć się poza mury miejskie. Jest to dawna dzielnica kupców, rzemieślników i klasy wyższej.

Poniżej interaktywna mapa z zabytkami i atrakcjami.

Czytaj dalej

Port Vell, Barceloneta i Sant Martí | Barcelona

Port Vell

l-aquarium-de-barcelona-rozgwiazda

L’Aquàrium de Barcelona – rozgwiazda

Port Vell po katalońsku oznacza „Stary Port”, był to główny port handlowy w czasach, gdy Barcelona stanowiła potęgę morską w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Przed olimpiadą w 1992 roku został przeprojektowany na centrum rekreacyjno-handlowe, dziś skupia się na rozrywce i handlu.

Poniżej interaktywna mapa z zaznaczonymi atrakcjami.

Czytaj dalej

La Rambla i El Raval | Barcelona

La Rambla

la-rambla-artysta-ulicznyTo najbardziej znana ulica w Barcelonie, biegnie przez Ciutat Vella (Stare Miasto) i oddziela Dzielnicę Gotycką (Barri Gòtic) od El Raval. Ciągnie się przez 1.2 km od Plaça de Catalunya, aż do pomnika Krzysztofa Kolumba już przy samym porcie. Rambla nigdy nie usypia, przez cały rok pełno tu turystów i barcelończyków. Oprócz atrakcji zaznaczonych na mapie, występuje tu mnóstwo artystów ulicznych – mimów, muzyków, malarzy, rysowników portretów i karykatur.

Czytaj dalej

Eixample i Gràcia | Barcelona

Wizytówka miasta

Obie dzielnice zncasa-batllo-kominajdują się w samym środku Barcelony, Eixample powstała w XIX w. jako realizacja planu wielkiego rozszerzenia miasta (Eixample w katalońskim oznacza „rozszerzenie”). Gràcia do roku 1897 była wioską w pobliżu Barcelony, teraz znana jest z oryginalnych restauracji i kawiarni, alternatywnych i awangardowych ośrodków kultury i przede wszystkim z Parku Güell. Wiele osób uznaje te dzielnice za wizytówkę Barcelony, ze względu na secesyjną architekturę z której słyną. Poniżej interaktywna mapka z zaznaczonymi atrakcjami.

Czytaj dalej

Barri Gòtic | Barcelona

Słowem wstępu

barri-gotic-gargulecBarri Gòtic, czyli Dzielnica Gotycka, to najstarsza, centralna część Starego Miasta. Jest to część średniowiecznego miasta, które do połowy XIX w. było otoczone murem obronnym. Poniżej załączam mapkę z naniesionymi przeze mnie miejscami, które warto zobaczyć. Czerwone punkty to zabytki, a zielone to place lub uliczki. Mapka jest interaktywna, po kliknięciu na każdy z punktów pojawi się dymek z jego nazwą.

 

Czytaj dalej