La Ribera | Barcelona

Dzielnica kupców

palau-de-la-musica-catalana-odwrocona-kopula-witrazowaLa Ribera jest częścią starego miasta, od Barri Gòtic oddziela ją ruchliwa aleja Via Laietana, dzielnica ciągnie się do Parc de la Ciutadela na północnym zachodzie i do Barcelonety u wybrzeża. La Ribera powstała w XIII w., kiedy Barcelona musiała rozszerzyć się poza mury miejskie. Jest to dawna dzielnica kupców, rzemieślników i klasy wyższej.

Poniżej interaktywna mapa z zabytkami i atrakcjami.


Pokaż www.KataloniaBlog.pl – La Ribera na większej mapie

Fanom architektury secesyjnej polecam wizytę w Palau de la Música Catalana, zaprojektowanym przez Lluísa Domènech i Montaner. Budynek zachwyca zarówno z zewnątrz (rzeźby, oświetlenie), jak i wewnątrz (wspaniała sala koncertowa, mozaiki, witraże, elementy ceramiczne). Od ponad 100 lat odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej i nowoczesnej (średnio 359 koncertów rocznie!). Obiekt jest wpisany na listę UNESCO. Najlepiej zachowaną średniowieczną ulicą w Barcelonie jest Carrer de Montcada, znajdziemy tu pałace i kamienice z XIII i XIV w. z charakterystycznymi dla katalońskiego gotyku zacisznymi i eleganckimi patiami. Mieści się tutaj również słynne Museu Picasso, ponad 3800 dzieł rozlokowane jest aż w pięciu pałacach.

palau-de-la-musica-catalana-fasada-nocapalau-de-la-musica-catalana-sala-koncertowamuseu-picasso

 

 

 

 

Kościół Santa Maria del Mar został zbudowany w latach 1329-1383 dzięki ofiarom kupców, żeglarzy i mieszkańców La Ribera. Świątynia św. Matki Boskiej z Morza jest uważana za najpiękniejszą w Barcelonie. Od placu z kościołem odchodzi Passeig del Born, historyczny pasaż, na którym w średniowieczu odbywały się pojedynki rycerskie. Dojdziemy nim do Antic Mercat del Born – pięknego, secesyjnego targu, doskonałego przykładu XIX-wiecznej architektury z żelaza.

santa-maria-del-marsanta-maria-del-mar-wewnatrzantic-mercat-del-born

 

 

 

 

Parc de la Ciutadella

Park ten powstał w miejscu wcześniejszej cytadeli, zbudowanej w XVIII w. przez króla Hiszpanii Filipa V. Znajdowało się tu więzienie, znienawidzony symbol władzy. Cytadelę zburzono w 1869 r., powstał park, który już w 1888 r. gościł Wystawę Światową. Z tej okazji zbudowano Łuk Triumfalny (Arc de Triomf), który stanowił wejście główne na Wystawę. Dzisiaj park stanowi dużą, zieloną przestrzeń, z licznymi ścieżkami, ogrodami, stawami. Warto zobaczyć piękną, neobarokową kaskadę (Cascades), którą zaprojektował Josep Fontserè wraz z młodym Gaudim.

arc-de-triomfparc-de-la-ciutadella-cascadesparc-de-la-ciutadela-altana

 

 

 

 

W Parc de la Ciutadella znajduje się Muzeum Nauk przyrodniczych, które składa się z Museu de Zoologia i Museu de Geologia. Muzeum Zoologii oprócz ciekawej ekspozycji, przyciąga swoją siedzibą – Zamkiem Trzech Smoków – zaprojektowany przez Lluísa Domènech i Montaner na Wystawę Światową, pierwotnie była to kawiarnia-restauracja. Dla miłośników żywych zwierząt jest Parc Zoològic, czyli barcelońskie Zoo, szczycące się m.in. pokaźną grupą małp naczelnych i delfinami butlonosymi. Tuż obok parku, przy Passeig Picasso, znajduje się ciekawa rzeźba stworzona w hołdzie Picassowi – Homenatge a Picasso.

museu-de-zoologiamuseu-de-zoologia-wystawahomenatge-a-picasso

 

 

 

 

Pozostałe atrakcje

Dla smakoszy czekolady polecam Muzeum Czekolady (Museu de la Xocolata), są tu ciekawe rzeźby z czekolady (np. Sagrada Familia), można też poznać historię tego smakołyku od czasów prekolumbijskich po dzień dzisiejszy. Estació de França jest jedną z najpiękniejszych w Hiszpanii stacji kolejowych, ten XIX-wieczny dworzec zachwyca budowlą z żelaza, dekoracjami z marmuru i szkła, z motywami secesyjnymi i art déco. W okolicy portu znajduje się wielki neoklasyczny budynek dawnej giełdy La Llotja del Mar, wyniesiony w XVIII w. na wcześniejszej średniowiecznej budowli z XV w. W latach 1775-1967 mieściła się tu Szkoła Sztuk Pięknych, do której uczęszczał Pablo Picasso.

museu-de-la-xocolata-czekoladowa-sagrada-familiaEstacio De Francala-llotja-del-mar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *