Port Vell, Barceloneta i Sant Martí | Barcelona

Port Vell

l-aquarium-de-barcelona-rozgwiazda

L’Aquàrium de Barcelona – rozgwiazda

Port Vell po katalońsku oznacza „Stary Port”, był to główny port handlowy w czasach, gdy Barcelona stanowiła potęgę morską w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Przed olimpiadą w 1992 roku został przeprojektowany na centrum rekreacyjno-handlowe, dziś skupia się na rozrywce i handlu.

Poniżej interaktywna mapa z zaznaczonymi atrakcjami.


Pokaż www.KataloniaBlog.pl – Port Vell, Barceloneta i Sant Martí na większej mapie

Jako fan powieści takich jak Robinson Crusoe czy Hrabia Monte Christo, nie mogę doczekać się zwiedzania Museu Marítim (MMB), czyli muzeum morskiego. Już sama lokalizacja w stoczniach królewskich (Drassanes Reials) z XIV w. jest niezwykła, a smaczku dodaje naturalnej wielkości rekonstrukcja galery z XVI w. czy należący do muzeum, zacumowany w porcie trójmasztowiec z 1918 r. Portal de la Pau to dawna brama miasta od strony morza, łączy pasaż La Rambla z Rambla de Mar, drewnianym molo o falistej architekturze.

museu-maritim

Museu Marítim (MMB)

portal-de-la-pau

Portal de la Pau

rambla-de-mar

Rambla de Mar

 

 

 

 

 

W porcie znajdziemy Las Golondrinas (z kat. „jaskółki”), są to statki turystyczne, którymi można opłynąć port i wybrzeże Barcelony. Spacerując Rambla de Mar dojdziemy do ulicy Moll d’Espanya, na której znajduje się centrum rozrywkowo-handlowe Maremagnum oraz L’Aquàrium de Barcelona, akwarium barcelońskiego. Warto mieć na uwadze wizytę w L’Aquàrium z dwóch powodów – pierwszy to rzecz jasna możliwość oglądania podmorskiego świata m.in. w tunelu podwodnym, a drugi to godziny otwarcia. W przeciwieństwie do większości zabytków i atrakcji w Barcelonie, które zamykane są ok. godz. 20:00, akwarium w sezonie otwarte jest aż do godziny 23:00. W porcie są również dwie wieże – Torre Sant Sebastià i Torre Jaume I, które pełnią rolę stacji – terminalu kolejki linowej. Kolejką można wjechać na wzgórze Montjuïc lub wybrać się na przejażdżkę na starym i nowym portem.

las-golondrinas

Las Golondrinas

l-aquarium-de-barcelona

L’Aquàrium de Barcelona – tunel podwodny

kolejka-linowa-barcelona

Wagonik kolejki linowej w Barcelonie

 

 

 

 

 

Spacerując drewnianym nabrzeżem Moll de la Fusta lub równoległą promenadą pieszo-rowerową Moll de Bosch i Alsina, mijając rzeźbę Cap de Barcelona („Głowa Barcelony”), dojdziemy do Museu D’Història De Catalunya (MHC). Muzeum mieści się w dawnych generalnych magazynach portowych, na dwóch piętrach umieszczone są chronologicznie od czasów prehistorycznych po współczesne ekspozycje dokumentujące historię regionu.

moll-de-la-fusta

Moll de la Fusta

cap-de-barcelona

Cap de Barcelona

museu-d-historia-de-catalunya

Museu D’Història De Catalunya

 

 

 

 

Barceloneta

Dawniej była to dzielnica rybaków, powstała w XVIII w. gdy budowano cytadelę i trzeba było przesiedlić część ludności z dzielnicy La Ribera. Dzisiaj to miejsce zamieszkiwane głównie przez mniejszości narodowe, słynące z plaży Barceloneta oraz z największego wyboru restauracji serwujących dania śródziemnomorskie. Wzdłuż plaży biegnie pasaż pieszy Passeig Marítim, przy którym znajdziemy kawiarnie, restauracje, plażowe bary tzw. chiringuitos, często pełne muzyków i rzeźbiarzy piaskowych.

barceloneta-plaza

Barceloneta – plaża

barceloneta-rzezba

Barceloneta – rzeźba

barceloneta-uliczka

Barceloneta – uliczka

 

 

 

 

Sant Martí

Idąc plażą dojdziemy do nowoczesnej dzielnicy Sant Martí z Wioską Olimpijską i Portem Olimpijskim, które powstały przed Olimpiadą w 1992 r. Dawniej było to typowo przemysłowe nabrzeże, dzisiaj miejsce rekreacji z parkami, plażą, bulwarem i eleganckim portem. Najbardziej reprezentatywne są dwa wieżowce Torre Mapfre i Hotel Arts, przed którymi znajduje się złota rzeźba ryby Peix d’Or oraz Port Olímpic. Niedaleko znajdziemy La Vila Olímpica del Poblenou, której główną arterią jest Avinguda Icària, znana z nowoczesnej architektury, jej pasaż dekorują zielone drzewa z metalu i drewna, o abstrakcyjnych kształtach. Nieco dalej na północny wschód znajduje się symbol nowoczesnej Barcelony – Parc Diagonal Mar (przesuń mapę w kierunku północno-wschodnim), powstał w 2002 r. i nawiązuje do architektury organicznej Gaudiego.

peix-d-or

Peix d’Or, w tle Hotel Arts i Torre Mapfre

avinguda-icaria

Avinguda Icària – główna aleja w La Vila Olímpica del Poblenou

parc-diagonal-mar

Parc Diagonal Mar

2 myśli nt. „Port Vell, Barceloneta i Sant Martí | Barcelona

 1. Pietrulla

  Ciesze sie ze znalazlem twoja strone, teraz jestem tu stalym gosciem, tylko troche ciezko bylo ja znalezc w google na podana fraze, trzeba ja lepiej wypozycjonowac. Podepnij sobie ja do systemu wymiany linkow i masz pozycjonowanie za darmo, ruch powinienen ci wzrosnac kilkakrotnie jak wbijesz sie na pierwsza strone google.
  Wpisz sobie w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda
  pozdro

  Odpowiedz
  1. Mariusz Autor wpisu

   Tak wiem, że trzeba podlinkować, ale najpierw chcę jeszcze uzupełnić trochę stronę. Jestem już po urlopie w Katalonii, więc sporo rzeczy jeszcze dopiszę, ale dopiero po okresie wakacyjnym 🙂 Na razie napiszę tylko, że było super i na pewno jeszcze wrócę do Barcelony, bo nie daliśmy rady zobaczyć wszystkiego. Dzięki za porady 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *