Montjuïc i Saints | Barcelona

Wzgórze Montjuïc

magiczna-fontanna

Magiczna Fontanna

Wznosi się na wysokość 185 m n.p.m., na szczycie znajduje się twierdza strzegąca wybrzeża, jest tam również bardzo dużo obiektów sportowych i masa zieleni. Ta część Barcelony swój rozwój zawdzięcza Wystawie Światowej z 1929 r. oraz Olimpiadzie w 1992 r.

Poniżej interaktywna mapa z zabytkami i atrakcjami.

 


Pokaż www.KataloniaBlog.pl – Montjuïc i Saints na większej mapie

Na Montjuïc możecie dostać się na wiele sposobów, głównym węzłem jest Plaça Espanya, ale możecie też wjechać kolejką linową z Port Vell. Najprościej dojechać metrem do Plaça Espanya, skąd niedaleko do Parc de Joan Miró z rzeźbą słynnego katalończyka pt. „Kobieta i ptak„.

parc-de-joan-miro

Parc de Joan Miró

placa-espanya

Plaça Espanya

Font màgica

Font màgica

 

 

 

 

 

Sam Plac Hiszpański robi ogromne wrażenie, pewnie dlatego, że wszystko tam jest ogromne. Plac nazywany jest bramą Montjuïc, został wzniesiony z okazji Wystawy Światowej w 1929 r. Zaczyna się tu imponująca promenada Avinguda de la Reina Maria Cristina, na której można trafić na wiele wydarzeń – festynów, imprez, wystaw.  Na końcu promenady, u podnóża Pałacu Narodowego, znajdziecie Magiczną Fontannę, jakbyście mieli problem ze znalezieniem to znaczy, że zaraz pokaz, a fontanna jest pod tym gąszczem ludzi 😉

 

poble-espanyol

Poble Espanyol

Pavelló Mies van der Rohe

Pavelló Mies van der Rohe

fundacio-joan-miro

Fundació Joan Miró

 

 

 

 

 

Bardzo popularną atrakcją na Montjuïc jest Poble Espanyol, czyli replika hiszpańskiego miasteczka wzorowana na wielu regionach – Andaluzji, Kastylii, Galicji itd. Jest to muzeum na otwartej przestrzeni, z wąskimi uliczkami, wieloma barami, restauracjami i warsztatami rzemieślniczymi. Na tej samej ulicy fani architektury znajdą prawdziwą perełkę, określaną jako maszyna do jednoczesnego budowania i niszczenia symetriiPavelló Mies van der Rohe zaprojektowany na Wystawę Światową w 1929r. przez ojca architektury modernistycznej – Miesa Van der Rohe. Dla miłośników sztuki polecam muzeum Fundació Joan Miró, poświęcone życiu i twórczości wybitnego artysty Joana Miró, tworzącego dzieła inspirowane surrealizmem i dadaizmem. Muzeum jest ogromne i mieści aż 14 tys. eksponatów, więc zarezerwujcie na nie kilka godzin.

 

anella-olimpica

Anella Olímpica

estadi-olimpic-lluis-companys

Estadi Olímpic Lluís Companys

Castell de Montjuïc

Castell de Montjuïc

 

 

 

 

 

 

Na Montjuïc znajdą coś dla siebie również wielbiciele sportu, to tutaj odbywała się Olimpiada w 1992r., a jej centralnym miejscem był pierścień olimpijski Anella Olímpica oraz mieszczący się opodal stadion olimpijski Estadi Olímpic Lluís Companys. Na szczycie wzgórza, już od XVII w.,  wybrzeża strzeże twierdza Castell de Montjuïc, można do niej dostać się pieszo lub kolejką linową, gwarantującą piękne widoki na Barcelonę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *